Z dniem 17.10.2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 25.9.2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa (Dz.U. z 2024 r. poz. 1456). Rozporządzenie wprowadza zmiany do rozporządzenia Rady Ministrów z 27.10.2023 r. w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2482).

W postanowieniach rozporządzenia uwzględniono Szefa Agencji Wywiadu w zakresie zadań dotyczących planowania udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby służb mundurowych. Zmieniono również pojęcia: potrzeby służb mundurowych oraz przedstawiciel resortowy.

Zmodyfikowano także sposób nakładania zadań na potrzeby obronne państwa w odniesieniu do niektórych podmiotów leczniczych, wskazując, że to zarządzenie lub polecenie właściwego organu administracji będzie stosowane w przypadku nakładania zadań na podmioty lecznicze będące jednostkami organizacyjnie podległymi temu organowi. W pozostałych przypadkach właściwy organ administracji będzie nakładał zadania na podmiot leczniczy decyzją administracyjną.

Trzeba także podkreślić, że w postanowieniach rozporządzenia określono także nowe procedury uzgadniania planu udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby obronne państwa. Wskazano m.in., że konieczne jest uzgodnienie planu udzielania świadczeń szpitalnych z:

1) właściwym ministrem,

2) właściwym centralnym organem administracji rządowej albo

3) właściwą uczelnią medyczną

– w przypadku podmiotów leczniczych będących spółką kapitałową, w której co najmniej 51 % udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub uczelni medycznej.

Po uzgodnieniu z właściwymi organami jednostek samorządu terytorialnego to starosta przedstawia wojewodzie informację na temat liczby, wielkości i lokalizacji zespołów zastępczych miejsc szpitalnych możliwych do zorganizowania na terenie powiatu.

Postanowienia rozporządzenia są istotne dla organów administracji publicznej, uczelni medycznych oraz podmiotów leczniczych, w których większość udziałów posiada Skarb Państwa ze względu konieczność zwiększenia efektywności przygotowań i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Wypróbuj System Legalis Administracja. Sprawdź