Zmieniono rozporządzenie Ministra Środowiska z 23.3.2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. nr 61, poz. 548 ze zm.).

Wprowadzono zapis, zgodnie z którym na obszarach położonych na terytorium RP określonych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z 9.10.2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz.Urz. UE L 295 z 11.10.2014, str. 63, ze zm.) do wykonywania polowania w nocy na dziki dopuszcza się używanie noktowizyjnych i termowizyjnych urządzeń optycznych .

Polowanie w nocy może odbywać się na piżmaki i drapieżniki – przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1 zmienianego rozporządzenia (chodzi o urządzenia optyczne, w których obraz celu powstaje w świetle naturalnym i nie jest przetwarzany przez urządzenia elektroniczne, przy czym znak celowniczy w urządzeniu optycznym może być podświetlany; dopuszcza się też zainstalowanie dalmierza), oraz w lornetkę i latarkę.

Przed zmianą wymienione wyposażenie dotyczyło także polowania na dziki. Jednak wprowadzono zapis, zgodnie z którym polowania w nocy na dziki może dokonywać myśliwy wyposażony w wymienione wyżej wyposażenie, przy czym wspomniane wyżej ograniczenie odnośnie urządzeń optycznych nie dotyczy w tym przypadku lornetek służących do obserwacji.

Myśliwy polujący w nocy jest obowiązany zachować wyjątkową ostrożność, w tym m.in. przed strzałem osobiście rozpoznać przez lornetkę cel i teren na linii strzału – w przypadku polowania na piżmaki i drapieżniki, a także w przypadku polowania na dziki, gdy używa do wykonywania polowania wymienionych wyżej urządzeń optycznych określonych w § 4 ust. 1 zmienianego rozporządzenia.

Na koniec, zmieniono art. 21a zmienianego rozporządzenia dotyczący polowań indywidualnych. Po zmianie, polowanie indywidualne może odbywać się równocześnie z polowaniem zbiorowym w tym samym obwodzie łowieckim, pod warunkiem że dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego wyrazi na to pisemną zgodę, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestników polowania i otoczenia. Przed zmianą, polowanie indywidualne nie mogło odbywać się równocześnie z polowaniem zbiorowym w tym samym obwodzie łowieckim.