Zmiany w realizacji rządowego programu „Dobry start”

Świadczenie dobry start jest elementem polityki państwa i wsparciem finansowym w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego dla osób z dziećmi w wieku szkolnym. Świadczenie to wynosi 300 zł i jest przyznawane na każde dziecko, raz w roku, bez względu na dochód rodziny.

Z informacji na stronie rządowej wynika, że planowana jest zmiana organu obsługującego świadczenie dobry start na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski będą mogły być składane tylko on-line, a wypłata świadczenia będzie tylko bezgotówkowa w formie przelewu na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunek bankowy.

Zmiany mają obniżyć koszty obsługi wypłaty świadczenia (obecnie określone na poziomie 10 zł za jedno dziecko albo jedną osobę uczącą się, na które ustalane jest prawo do świadczenia dobry start). W projekcie zakłada się określenie kosztów obsługi jako 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń dobry start.

W okresie 2021–2031 łączne szacowane koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co ma przynieść oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł w omawianym okresie.

Źródło: gov.pl
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności