Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych ustawą można wskazać przejęcie przez Głównego Geodetę Kraju od Ministra Cyfryzacji odpowiedzialności za utrzymanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej, jako centralnego punktu dostępu do usług przestrzennych. Wprowadzona zmiana ma na celu zwiększenie spójności rozwiązań informatycznych dotyczących geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej.

Główny Geodeta Kraju po zmianach będzie odpowiedzialny również za prowadzanie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, objętych infrastrukturą informacji przestrzennej oraz będzie nadawał im jednolite identyfikatory, a także odpowiadał za kontakty z Komisją Europejską.

W wyniku uchwalonej ustawy odpowiedzialność za sprawy związane z infrastrukturą informacji przestrzennej (jako sprawy związane z procesem inwestycyjnym) zostanie przeniesiona na ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Minister będzie także koordynował działania organów administracji w obszarze infrastruktury informacji przestrzennej oraz nadzorował prace Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Ma również wykonywać zadania strategiczne związane z koordynacją infrastruktury informacji przestrzennej przy pomocy Głównego Geodety Kraju (on z kolei ma odpowiadać za wykonywanie działań operacyjnych).

Wprowadzone zmiany mają na celu skupienie w jednym resorcie – Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – wszystkich instrumentów (m.in. geodezja i kartografia, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, infrastruktura informacji przestrzennej) niezbędnych do utworzenia centrum usług geoinformacyjnych rządu. Połączenie powyższych instrumentów ma stworzyć podstawy do rozwoju w Polsce nowoczesnej gałęzi gospodarki, jaką jest sektor geoinformacyjny.

Większość nowych rozwiązań ma wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.