Przepisy TytSpecjOchrZdrU stanowią nową regulację określającą warunki i tryb uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia, w tym przystępowania i odbywania szkolenia specjalizacyjnego, a także organizacji i przeprowadzania państwowego egzaminu specjalizacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia.
Nowa regulacja określa również zasady ustalania programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia oraz zasady sprawowania nadzoru nad prowadzeniem szkolenia specjalizacyjnego, w tym przeprowadzania jego kontroli (art. 1 TytSpecjOchrZdrU).
Zgodnie z art. 2 TytSpecjOchrZdrU tytuł specjalisty będzie można uzyskać po ukończeniu w ramach kształcenia podyplomowego jednostopniowego szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie ochrony zdrowia na podstawie programu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie albo po uznaniu przez Ministra Zdrowia dotychczasowego dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu specjalizacji oraz po zdaniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego w danej dziedzinie ochrony zdrowia.
Program szkolenia specjalizacyjnego jest przygotowywany przez zespół ekspertów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i zatwierdzany przez Ministra Zdrowia (art. 5 TytSpecjOchrZdrU).
Przepisy TytSpecjOchrZdrU określają również uprawnienie wojewody do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w celu zakwalifikowania osób ubiegających się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.
Nadzór nad prowadzeniem szkolenia specjalizacyjnego sprawuje Minister Zdrowia za pośrednictwem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (art. 24 TytSpecjOchrZdrU).