Ustawą z 10.6.2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070) w ustawie z 5.12.1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 464 ze zm.) zmieniono art. 40, w którym dokonano zmian odnośnie ujawniania tajemnicy lekarskiej. Przepisy noweli zmieniają również art. 14 ustawy z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 186 ze zm.; dalej: PrPacjRPPU) dotyczący obowiązku zachowania przez personel medyczny w tajemnicy informacji związanych z pacjentem.
Przepisy noweli będą obligować lekarzy do ujawnienia na żądanie osoby bliskiej pacjentowi, który zmarł, informacji objętych tajemnicą lekarską, jeżeli ujawnieniu tajemnicy nie sprzeciwi się inna osoba bliska. Osoba bliska w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 2 PrPacjRPPU to:
- małżonek,
- krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej,
- przedstawiciel ustawowy,
- osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub
- osoba wskazana przez pacjenta.
Osoba bliska wyrażająca zgodę na ujawnienie tajemnicy może określić zakres jej ujawnienia. Nowelizacja określa również, że przesłuchanie lekarza zwolnionego z tajemnicy lekarskiej przez osobę bliską pacjenta odbywać się będzie w toku postępowania karnego, co do zasady, na rozprawie jawnej.