Tak, jest to możliwe przy zachowaniu odpowiedniego toku postępowania. Należy zmienić nazwę szkoły.
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że konsekwencją przedstawionego pytania będzie zmiana organizacyjna jednostek oświatowych, która doprowadzi do formalnej likwidacji przedszkola jako odrębnej jednostki, a jego zadania przejmą oddziały przedszkolne utworzone w szkole podstawowej.
Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe (dalej: PrOśw), organ prowadzący może połączyć w zespół prowadzoną przez siebie szkołę podstawową z prowadzonymi przez siebie przedszkolami mającymi siedzibę na obszarze objętym obwodem tej szkoły. Tym samym, przedszkole może funkcjonować w zespole szkolno-przedszkolnym jedynie, gdy jego siedziba zlokalizowana jest na terenie obwodu szkoły podstawowej, z którą tworzy zespół.
W myśl art. 91 ust. 7 PrOśw, organ prowadzący zespół szkół lub placówek albo szkół i placówek może wyłączyć z zespołu szkołę lub placówkę, włączyć do zespołu szkołę lub placówkę, a także może rozwiązać zespół. Jak stanowi art. 91 ust. 7a pkt 2 PrOśw, wyłączenie przedszkola z zespołu nie wymaga przeprowadzenia procedury „likwidacyjnej”, o której mowa w art. 89 PrOśw.
Zatem w pierwszej kolejności, organ prowadzący musi formalnie wyłączyć przedszkole z zespołu szkolno-przedszkolnego. Zadanie realizowane jest przez radę gminy w drodze uchwały.
W tym miejscu wymaga zauważenia, że poza formą organizacyjną, jaką jest zespół szkolno-przedszkolny, nie ma możliwości włączenia (połączenia) przedszkola do szkoły podstawowej, w taki sposób, aby przedszkole nadal funkcjonowało jako odrębna jednostka oświatowa. W tym przypadku nie będziemy mieli do czynienia jedynie ze zmianą siedziby przedszkola.
Z uwagi na zamierzenie „włączenia” przedszkola w struktury innej szkoły podstawowej, kolejnym krokiem będzie formalna likwidacja przedszkola jako odrębnej jednostki oświatowej. Likwidacja powinna być przeprowadzona zgodnie z zasadami określonymi w art. 89 Prawa oświatowego. Zadanie realizowane jest przez radę gminy w drodze uchwały.
Jednocześnie, za zgodą organu prowadzącego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), w szkole podstawowej, w której strukturze ma być realizowane wychowanie przedszkolne, należy utworzyć oddziały przedszkolne. Podkreślenia wymaga, że utworzenie oddziałów przedszkolnych, nie należy do kompetencji rady gminy ( nie jest wymagana uchwała rady gminy).
Utworzenie oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, nie stanowi przekształcenia szkoły, o którym mowa w art. 89 ust. 9 PrOśw (§ 1 ust. 13 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).
Utworzenie oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, powinno zostać odzwierciedlone w statucie szkoły podstawowej oraz w arkuszu organizacyjnym szkoły podstawowej, zatwierdzonym przez organ prowadzący szkołę.
Utworzenie w szkole podstawowej oddziałów przedszkolnym będzie się wiązało z potrzebą zmiany nazwy szkoły poprzez dodanie „z Oddziałami Przedszkolnymi” (§ 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).
Zmiana nazwy szkoły powinna być dokonana przez radę szkoły poprzez zmianę jej statutu.