W toku procesu legislacyjnego pozostaje ustawa z 27.10.2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Z podanego aktu prawnego wynikają różne zmiany, które zmodyfikują przepisy SysUbSpołU. Zmiany te mogą mieć znaczenie praktyczne dla różnego rodzaju jednostek budżetowych, w tym urzędów gmin.

Na uwagę zasługuje m.in. art. 1, który wprowadza zmiany w art. 29 SysUbSpołU poprzez dodanie ust. 5 o treści:

W przypadku odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek lub rozłożenia należności na raty uznaje się, że płatnik składek nie posiada zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek, jeżeli:

1) opłaca należności z tytułu składek w terminach i w wysokości ustalonych w umowie, o której mowa w ust. 1a, oraz

2) nie posiada zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek, nieobjętych umową, o której mowa w ust. 1a.

W uzasadnieniu ww. ustawy w zakresie podanej zmiany podano m.in., że na podstawie art. 29 ust. 1 SysUbSpołU, ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, Zakład może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności następuje w formie umowy między ZUS a płatnikiem składek. W umowie określa się nowe terminy płatności poszczególnych rat lub płatności składek, co w konsekwencji powoduje zmianę również daty wymagalności tych należności. Jak zaznaczono, zgodnie z powyższym oraz z dotychczasową praktyką podmioty, które realizowały terminowo powyższą umowę, otrzymywały zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Dlatego też proponowany przepis art. 29 ust. 5 SysUbSpołU ma na celu uregulować sytuację tych osób na poziomie ustawy i jest wzorowany na przepisach art. 306e § 5 OrdPU. Proponowane rozwiązanie polega na przyjęciu, że taka osoba nie ma zadłużenia z tytułu składek po spełnieniu łącznie dwóch ustawowych warunków, tj.:

1) opłaca należności z tytułu składek w terminach i w wysokości ustalonych w umowie (realizuje zawartą umowę);

2) nie posiada zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek, nieobjętych umową, o której mowa w art. 29 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podsumowując, nowe przepisy mogą korzystnie ukształtować status m.in. jednostek budżetowych samorządu. Może to być szczególnie korzystne w najbliższych miesiącach, a nawet w kolejnym roku budżetowym, co ma związek ze wzrastającymi kosztami funkcjonowania samorządów, a w konsekwencji może powodować potrzebę zwracania się do ZUS o ulgi w spłacie zadłużenia.

Źródło: Sejm