Zażalenia na areszty, choć pilne, też poczekają

W sądach odwołano jawne rozprawy, ale sprawy pilne mają być rozpoznawane. Do takich należą tymczasowe areszty. Jak się okazuje – nie zawsze.

– Mam przykład odwołania terminu z 25 marca w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ws. zażalenia na przedłużenie tymczasowego aresztowania. Najwyraźniej sąd ten inaczej rozumie „sprawę pilną". Nowego terminu brak – pisze adwokat z Torunia. Rzecznik SA w Warszawie sędzia Jerzy Leder podaje, że sędziowie, którzy mają wyznaczone sprawy o określenie czasu aresztowania i publikacje orzeczeń aresztowych, mają je przeprowadzić. Inaczej jest z rozpoznawaniem zażaleń na tymczasowe aresztowanie. Te sprawy są wyznaczane w dalszej kolejności, lecz przed upływem tymczasowego aresztowania określonego przez sąd pierwszej instancji – czytamy w jego piśmie do fundacji Court Watch.

– W praktyce znaczy to, że gdy sąd pierwszej instancji zmieni areszt na poręczenie majątkowe, a prokuratura wniesie sprzeciw (na mocy znowelizowanego art. 257 § 3 KPK), podejrzany zostaje w areszcie do końca, bo sąd apelacyjny nie rozpatrzy zażalenia. Taka dwuinstancyjność staje się fikcją – komentuje Bartosz Pilitowski, szef Court Watch Polska. Podkreśla, że dziś to nie tylko kwestia szafowania ludzką wolnością, ale też zdrowiem. – W tych okolicznościach powinno się raczej „wyczyścić" areszty z osób, które nie muszą tam przebywać, niż przedłużać ich odosobnienie – dodaje.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności