W Dz.U. z 2024 r. pod poz. 1481 opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 4.10.2024 r. w sprawie trybu wypłaty i szczegółowego trybu zwrotu zasiłku losowego.

Z rozporządzenia wynika, że zasiłek losowy wypłaca wójt (burmistrz, prezydent miasta):

  • gminy, na terenie której rodzice dziecka lub ucznia, jego opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, opiekunowie faktyczni w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej: PomWychDzU) albo pełnoletni uczeń, ponieśli szkodę w wyniku powodzi, albo
  • gminy sąsiadującej, na terenie której osoby takie przebywają w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania.
Ważne

Wniosek o zasiłek losowy sporządza się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.

Przy czym, jeżeli wniosek złoży więcej niż jedna uprawniona osoba, wszczyna się i prowadzi jedno postępowanie o przyznanie zasiłku losowego.

Zasiłek losowy wypłaca się:

  • gotówką rodzicowi dziecka lub ucznia, jego opiekunowi prawnemu, rodzicowi zastępczemu, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, opiekunowi faktycznemu w rozumieniu PomWychDzU albo pełnoletniemu uczniowi, albo
  • na rachunek bankowy wskazany we wniosku o zasiłek losowy.
Ważne

Wypłata zasiłku losowego gotówką wymaga potwierdzenia jego odbioru własnoręcznym podpisem złożonym przez wymienione wyżej osoby uprawnione.

Jak wynika z art. 5d ust. 8 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, organ wypłacający zasiłek losowy po jego wypłacie dokonuje weryfikacji prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli w wyniku weryfikacji ustalono, że rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, która otrzymała zasiłek losowy, nie poniosły szkody w wyniku wystąpienia powodzi, organ wydaje decyzję o jego zwrocie, określając termin zwrotu nie krótszy niż 7 dni. Do zwrotu zasiłku losowego stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. W decyzji określa się w szczególności kwotę przypadającą do zwrotu wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych oraz termin zwrotu kwoty nienależnie pobranego świadczenia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota przypadająca do zwrotu może zostać rozłożona na raty na wniosek osób uprawnionych, które otrzymały zasiłek losowy.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Wypróbuj System Legalis Administracja. Sprawdź