Kalendarz wyborczy dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 maja 2025 r.

Data Czynność wyborcza
do 24 marca 2025 r. Zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
do 31 marca 2025 r. Powołanie okręgowych komisji wyborczych.
do 4 kwietnia 2025 r. do godz. 16:00 Zgłaszanie kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Państwowej Komisji Wyborczej.
od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r. 1) składanie przez wyborców wniosków o:

a) wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów,

b) zmianę miejsca głosowania;

2) składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o zmianę miejsca głosowania.

do 14 kwietnia 2025 r. Utworzenie odrębnych obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, domach studenckich i zespołach tych domów, a także ustalenie ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
do 18 kwietnia 2025 r. 1) podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika,

2) zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich,

3) zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych.

do 28 kwietnia 2025 r. 1) podanie do wiadomości wyborców danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

2) powołanie obwodowych komisji wyborczych,

3) podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

od 3 maja 2025 r. do 16 maja 2025 r. do godz. 24:00 Nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.
do 5 maja 2025 r. 1) zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,

2) zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

do 8 maja 2025 r. Podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego w dniu wyborów, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.
do 9 maja 2025 r. Składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
do 13 maja 2025 r. 1) składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą,

2) składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.

do 15 maja 2025 r. Poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.
w dniu 16 maja 2025 r. o godz. 24:00 Zakończenie kampanii wyborczej.
18 maja 2025 r. Głosowanie w godzinach 7:00–21:00.

Należy podkreślić, że przestrzeganie powyższych terminów jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego i zgodnego z prawem przebiegu procesu wyborczego. Wszelkie opóźnienia lub uchybienia mogą skutkować konsekwencjami prawnymi oraz wpływać na ważność poszczególnych etapów wyborów.

W związku z powyższym, zarówno organy odpowiedzialne za organizację wyborów, jak i uczestnicy procesu wyborczego, powinni dołożyć wszelkich starań, aby realizować swoje obowiązki zgodnie z ustalonym harmonogramem oraz obowiązującymi przepisami prawa.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Wypróbuj System Legalis Administracja. Sprawdź