Zamieszkanie w nowym lokalu warunkiem skorzystania ze zwolnienia podatkowego

By uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, nie wystarczy zakup nowego lokalu. Trzeba się tam faktycznie wprowadzić (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 14.2.2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4011.74.2017.1.MJ).

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2013 r. otrzymała mieszkanie w darowiźnie od ojca. Sprzedała je w 2015 r., czyli przed upływem pięcioletniego terminu, kiedy to dochód ze sprzedaży ieruchomości nie podlega już opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. By uniknąć podatku, kobieta kupiła nowe mieszkanie, a resztę pieniędzy zainwestowała w remont domu należącego do ojca, w którym obecnie sama mieszka. Natomiast w nowym lokalu pomieszkuje jej ojciec.

Kobieta chciała potwierdzić, że może skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie przeznaczenia wydatków na tzw. „własne cele mieszkaniowe”. Otrzymała jednak negatywną odpowiedź.

Rozstrzygnięcie Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej

Dyrektor KIS stwierdził, że nie spełnia warunków zwolnienia, bowiem nabycie nowej ieruchomości nie może służyć ani realizacji celów mieszkaniowych innych osób, ani uniknięciu opodatkowania poprzez dokonanie wydatku. Udostępnienie lokalu innym osobom nie świadczy o zaspokojeniu własnych potrzeb. Krajowa Informacja Skarbowa rozstrzygnęła w interpretacji, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku jest faktyczne zamieszkanie w nowym lokalu.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności