Zgoda właściciela obiektu na jego rozbiórkę nie jest jedyną przesłanką pozytywną do przyjęcia zgłoszenia rozbiórki lub wydania pozwolenia na rozbiórkę obiektu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Tryb wydawania zgody na rozbiórkę (wydania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przyjęcia zgłoszenia rozbiórki obiektu) określony jest w art. 30b i art. 31 ustawy Prawo budowlane (dalej: PrBud). Co do ogólnej zasady określonej w art. 30b ust. 1 PrBud, rozbiórkę można rozpocząć po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Kolejne przepisy PrBud zawierają wyjątki od tej zasady.

I tak – art. 31 ust. 1 PrBud określa sytuacje, w których rozbiórkę można rozpocząć po dokonaniu zgłoszenia. Wśród nich wymieniono m.in. rozbiórkę „budynków i budowli o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości”. Art. 31 ust. 1a PrBud określa zaś rozbiórki zwolnione w ogóle z konieczności uzyskiwania decyzji lub dokonywania zgłoszenia. Taka możliwość dotyczy: obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę (np. budowa wolno stojącego garażu o powierzchni zabudowy do 35 m2 może być zwolniona z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 14 PrBud) oraz budynków i budowli zlokalizowanych na terenach zamkniętych, ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej. Wyjątki te nie mają zastosowania, jeśli przedmiotem rozbiórki jest obiekt albo urządzenie budowlane wpisane do rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatorską.

Analiza wysokości planowanego do rozbiórki garażu i jego położenia względem granic działki budowlanej oraz ustalenie, czy garaż ten lub teren, na którym jest zlokalizowany, nie jest wpisany do rejestru zabytków lub objęty inną ochroną konserwatorską lub czy nie leży on w granicach terenów zamkniętych – dadzą odpowiedź na temat trybu wymaganej zgody. Jeśli rozbiórka ta nie będzie zwolniona w ogóle z konieczności uzyskiwania pozwolenia na rozbiórkę lub dokonywania zgłoszenia, to wówczas oprócz zgody właściciela obiektu należy złożyć w organie administracji architektoniczno-budowlanej wniosek sporządzony wg wzoru PB-3 lub zgłoszenie wg wzoru PB-4. Formularze te są dostępne na stronie GUNB (https://www.gunb.gov.pl/strona/wzory-wnioskow-zgloszen-i-zawiadomien, dostęp: 13.11.2024 r.) lub w systemie eBudownictwo (https://wnioski.gunb.gov.pl/, dostęp: 13.11.2024 r.).

Jeśli więc rozbiórka garażu, o którym mowa w pytaniu, wymaga w świetle powyżej przytoczonych przepisów uzyskania pozwolenia lub dokonania zgłoszenia, to zgodnie z art. 30b ust. 3 PrBud do wniosku lub zgłoszenia należy dołączyć:

  • zgodę właściciela obiektu budowlanego lub jej kopię;
  • szkic usytuowania obiektu budowlanego;
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
  • opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
  • pozwolenia, uzgodnienia, opinie i inne dokumenty, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów – nie dotyczy to uzgodnień i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
  • projekt rozbiórki lub jego kopię – w zależności od potrzeb.
Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź