Zagraniczna pożyczka bez PCC

Fiskus potwierdza, że przedsiębiorca otrzymujący pożyczkę z zagranicy może uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych. Wystarczy spełnić dwa warunki: umowa zostaje zawarta za granicą, a pieniądze w tym momencie znajdują się poza terytorium Polski, np. na zagranicznym rachunku bankowym. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. działająca w branży finansowej. Jej podstawowa działalność to udzielanie pożyczek oraz pośredniczenie w ich udzielaniu przez inne podmioty poza systemem bankowym.

Spółka sama też zaciąga pożyczki – w celu pozyskania finansowania do dalszej działalności i ograniczenia ryzyka jej prowadzenia. Podpisuje umowy z inwestorami indywidualnymi (są to osoby fizyczne mieszkające poza Polską) oraz zagranicznymi firmami, które zajmują się udzielaniem kredytów. Spółka podkreśla, że umowy będą zawierane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poza granicami Polski znajdują się także środki pieniężne. Jej zdaniem z tego powodu pożyczki nie są objęte PCC.

Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Przypomniała, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki pieniędzy podlega PCC. Obowiązek podatkowy ciąży na biorącym pożyczkę. Musi zapłacić daninę, jeśli pożyczane pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli znajdują się poza Polską, podatek trzeba uiścić wtedy, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na jej terytorium i tutaj została zawarta umowa pożyczki.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że umowy będą zawierane za granicą i tam będą się znajdować środki pieniężne. W związku z tym spółka nie musi płacić podatku.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-1. 4514.68.2017. 1.MZ
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności