Zachęty do badań i rozwoju nie tylko dla naukowców

Zachęty podatkowe dla inwestowania w badania i rozwój to jedna z głównych zmian na rzecz poprawiania otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Rząd chce znieść też inne bariery w unowocześnianiu gospodarki.

Według przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawach o PIT i CIT przedsiębiorcy mogliby odliczać od podstawy opodatkowania wszystkie wydatki mające charakter tzw. kosztów kwalifikowanych. Firmy mające status centrum badawczo-rozwojowego nawet 150 proc. Dzisiejszy pułap odliczenia to 50 proc.

– Każdą złotówkę przeznaczoną na badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł sobie odliczyć. Zachęty finansowe to bardzo skuteczna metoda pobudzająca firmy do działalności innowacyjnej – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W pakiecie innowacyjnym przewidziano też dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju możliwość korzystania z instrumentów finansowych oraz udzielania pomocy finansowej o charakterze zwrotnym (np. pożyczek i poręczeń). Pozwoli to tym instytucjom na większą elastyczność w wykonywaniu swoich zadań.

Z kolei Polska Akademia Nauk ma zyskać więcej swobody w tworzeniu spółek celowych. Będą one mogły prowadzić działalność gospodarczą w celu badań zleconych przez przedsiębiorstwa. Mogłyby też świadczyć doradztwo biznesowe przy wykorzystaniu potencjału badawczo-rozwojowego uczelni i jednostek macierzystych.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Zmiany w PIT i CIT mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności