Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Zdrowia w sprawie nowych regulacji prawnych w zakresie czasu pracy pracowników medycznych

Mimo takiej zmiany ustawodawca nie przewidział równoległych zmian płacowych dla tej grupy zatrudnionych. Tym samym pojawiły się obawy, że pracodawcy wydłużą czas pracy, lecz nie podwyższą wynagrodzeń, bo nie będą mieli takiego obowiązku. Taka sytuacja w konsekwencji spowoduje spadek dotychczasowej stawki godzinowej pracowników. Obawy w tym zakresie wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich.

W wystąpieniu do Ministra Zdrowia Rzecznik podkreśla, że w obecnym stanie prawnym, pracownicy mają ograniczone możliwości dochodzenia wzrostu ich wynagrodzeń z tytułu wydłużenia wymiaru czasu pracy. Brak realnych podwyżek po 1 lipca 2014 r. może więc powodować uzasadnione napięcia i konflikty. RPO ocenia, że poszczególne grupy pracowników objęte zmianami w zakresie czasu pracy stracą prawa nabyte. Dlatego też, korzystając ze swoich uprawnień, RPO zwrócił się do Ministra o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz przekazanie informacji na temat działań resortu zdrowia w kierunku rozwiązania podnoszonego problemu.

Źródło:

http://www.brpo.gov.pl/pl/content/do-ministra-zdrowia-ws-nowych-regulacji-prawnych-w-zakresie-czasu-pracy-pracownikow

http://www.brpo.gov.pl/sites/default/files/WG_MZ_czas_pracy_pracownikow_medycznych_10042014.pdf
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności