Komentarz do wyników badania przygotował m.in. Piotr Witek, Prezes Regionalnego Oddziału Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Gdańsku i Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Jak zauważył, „Środowisko biegłych rewidentów potwierdza ustalenia raportu, a więc fakt, iż większość firm skorzystała z pomocy w ramach tarcz rządowych, ale ich intensywność była bardzo zróżnicowana i zależna od branży”. Zdaniem Piotra Witka fakt, że środowisko księgowych dość powściągliwie oceniło rozwiązania przyjęte przez rząd (aż 43% nie wyraziło ani dobrej, ani złej opinii) wynika z tego, że nie zostały przeprowadzone na masową skalę kontrole. „To oznacza, że zdajemy sobie sprawę, że weryfikacja poprawności wydatkowanych środków dopiero przed nami i po jej efektach będziemy mogli oceniać skutki zaoferowanych rozwiązań. Jeśli bowiem okaże się, że większość firm przejdzie kontrole pozytywnie, bez większych problemów, oznaczać to będzie, że tarcza spełniła pokładane oczekiwania. Jeśli będzie odwrotnie, to ocena księgowych może znacząco się zmienić. Stan wyczekiwania potrwa do momentu, gdy większość księgowych zapozna się z wynikami kontroli u swoich klientów”.

Piotr Witek zwraca uwagę także na inny aspekt raportu podsumowującego badania. „Aż 31% badanych obawia się o zdrowie psychiczne pracowników. Zamknięcie szkół i przedszkoli mocno nadwyrężyło siły pracownicze dość sfeminizowanej branży księgowo-podatkowej, co jest całkowicie zrozumiałe. W tym świetle wsparcie pracowników w postaci możliwości pracy hybrydowej (w biurze, ale i w domu) może być właściwym wyjściem naprzeciw potrzebom. Wydaje się, że na rynku będą wygrywać Ci, którzy wsłuchają się w nowe potrzeby zarówno pracowników, jak i klientów, zachowując empatię i szacunek wobec nowych wyzwań i zaoferują dostosowane warunki współpracy. Czy nam się to uda jako całej branży, dzisiaj trudno powiedzieć, szczególnie w świetle obaw ponad 54% respondentów o brak wystarczającej płynności klientów. Wyniki raportu więc nie nastawiają szczególnie optymistycznie, ale wydaje się, że wrodzona zaradność, wytrwałość, jak i dobra organizacja księgowych, audytorów i doradców pomoże przejść przez ten niewątpliwie trudnych okres przemian. Świat się zmieni, a nowe technologie i praca hybrydowa znajdą w nim stałe miejsce”.

W raporcie znajdują się także opinie innych ekspertów, m.in. ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce czy Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Raport dostępny na stronie PIBR.