Organem wyższego stopnia w podanym kontekście będzie SKO. Istnieją podstawy do założenia, że burmistrz podlega wyłączeniu od prowadzenia przedmiotowej sprawy – z mocy prawa.
Analiza zapytania wymaga przypomnienia art. 25−26 Kodeksu postępowania administracyjnego, z których wynika:
„Art. 25 [Podstawy wyłączenia organu]
§ 1. Organ administracji publicznej podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy dotyczącej interesów majątkowych:
1) jego kierownika lub osób pozostających z tym kierownikiem w stosunkach określonych w art. 24 § 1 pkt 2 i 3;
2) osoby zajmującej stanowisko kierownicze w organie bezpośrednio wyższego stopnia lub osób pozostających z nim w stosunkach określonych w art. 24 § 1 pkt 2 i 3.
Art. 26 [Wyznaczenie pracownika i organu]
§ 2. W przypadku wyłączenia organu sprawę załatwia:
1) w okolicznościach przewidzianych w art. 25 § 1 pkt 1 − organ wyższego stopnia nad organem załatwiającym sprawę;
2) w okolicznościach przewidzianych w art. 25 § 1 pkt 2 − organ wyższego stopnia nad organem, w którym osoba wymieniona w tym przepisie zajmuje stanowisko kierownicze.
Organ wyższego stopnia może do załatwienia sprawy wyznaczyć inny podległy sobie organ. W razie gdy osobą wymienioną w art. 25 § 1 pkt 2 jest minister albo prezes samorządowego kolegium odwoławczego, organ właściwy do załatwienia sprawy wyznacza Prezes Rady Ministrów”.
Organem wyższego stopnia w podanym kontekście będzie – SKO. Istnieją podstawy do założenia, że burmistrz podlega wyłączeniu z prowadzenia postępowania administracyjnego w podanym stanie faktycznym. Przyjęcie założenia, że fakt współuczestnictwa stron uchyla stosowanie ww. przepisów byłoby błędne i mogłoby stanowić wypaczenie mechanizmu wyłączenia organu.
Zatem, sprawa powinna zostać rozpoznana przez SKO, co oznacza konieczność przekazania temu organowi sprawy zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową. Należy mieć na uwadze art. 19 Kodeksu postępowania administracyjnego:
„Art. 19 [Przestrzeganie właściwości]
Organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej”.