Omówienie przepisów

Rozporządzenie określa gminy, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Wykaz tych gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. określa załącznik do rozporządzenia.

W załączniku wymieniono 28 gmin w województwie kujawsko-pomorskim, 10 – w pomorskim, a także 63 – w wielkopolskim.

Rozporządzenie stosuje się przez okres 24 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

Komentarz

Zgodnie z art. 7 ustawy z 11.8.2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1067, dalej: ŻywiołU), nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę odbudowa zniszczonych w wyniku działania żywiołu:

1) obiektów liniowych, z wyjątkiem linii kolejowych o znaczeniu państwowym, określonych na podstawie ustawy o transporcie kolejowym;

2) budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych;

3) obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu.

Jednak zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga odbudowa wymienionych wyżej obiektów liniowych i budowlanych (poza budowlami regulacyjnymi), z wyjątkiem obiektów gospodarczych i składowych, usytuowanych na działkach siedliskowych.

Natomiast odbudowa obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na terenach Pomników Zagłady lub ich stref ochronnych, o których mowa w ustawie z 7.5.1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2120), wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Decyzji o pozwoleniu na budowę w zakresie odbudowy obiektu budowlanego nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzję w tym zakresie wydaje się w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (art. 13 ŻywiołU).