Własne dzieło jest kosztem

Jeśli na rynku nie ma elementów do tworzenia prototypów, firma może wyprodukować je sama i odliczyć w uldze B+R – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma jednak pewności, jak ustalić ich koszt.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi prace polegające na projektowaniu, badaniach i rozwoju produkcji oraz modernizacji śmigłowców. Wytwarza sama różnego rodzaju części i podzespoły na potrzeby konstruowania prototypów, które składuje we własnych magazynach.

Na koszt wytworzenia materiałów składają się koszty: produkcji (liczba godzin przeznaczonych na wyprodukowanie danej części według standardowej stawki godzinowej dla wydziału spółki produkującego dany materiał), zużytych surowców i materiałów (według ich kosztu rzeczywistego) oraz usług zleconego podwykonawstwa.

Materiały na potrzeby prowadzonej działalności B+R pobiera z własnych magazynów. Są one wykorzystywane do budowy prototypów śmigłowców lub używane w czasie prób w procesie tworzenia, co stanowi działalność B+R. Spółka zaznaczyła, że musi produkować je sama, bo na rynku nie ma ich odpowiedników.

Zapytała KIS, czy może odliczyć koszty materiałów pobranych z magazynów z tytułu ulgi B+R. Jej zdaniem taka interpretacja jest zgodna z charakterem działalności B+R, w trakcie której niejednokrotnie należy samodzielnie wytworzyć prototyp, co bez poniesienia odpowiednich kosztów nie jest możliwe.

Dyrektor KIS zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT podatnik może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zwane kosztami kwalifikowanymi. Zgodnie z art. 18d ust. 2 ustawy o CIT kosztami kwalifikowanymi są m.in. wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Oznacza to możliwość odliczenia wszelkich materiałów i surowców, bez których nie byłoby możliwe prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Jeśli bez wskazanych materiałów nie byłoby możliwe prowadzenie działalności B+R, to zachodzi bezpośredni związek z działalnością badawczo-rozwojową, konieczny dla uznania kosztów materiałów za koszty kwalifikowane. W tej sytuacji spółka może dokonać odliczenia.

Na końcu pojawiło się jednak ważne dla spółki zastrzeżenie. Dyrektor KIS zaznaczył mianowicie, że przedmiotem interpretacji nie jest kwestia ustalenia kosztu materiałów. Tym samym skarbówka nie potwierdza, że wszystkie elementy składające się na koszt ich wytworzenia można odliczyć w granicach ulgi B+R.

numer interpretacji: 0111-KDIB1-2. 4010.144.2017. 1.MM
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności