Więcej urlopu już na starcie kariery

Takie zapowiedzi padły z ust dr. Liwiusza Laski, członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy z ramienia OPZZ. Komisja zaproponuje już niebawem nowe projekty dwóch kodeksów pracy: indywidualnego i zbiorowego.

Zmiany proponowane przez ekspertów spowodują, że z przepisów zniknie krótszy, bo trwający tylko 20 dni, urlop przysługujący osobom ze stażem nauki i pracy nie dłuższym niż dziesięć lat. Wtedy wszyscy zatrudnieni na etatach będą mieli prawo do 26 dni płatnej przerwy w pracy. Należy pamiętać, że propozycje zapisane w projekcie kodeksu będą podlegały jeszcze konsultacjom społecznym. Nie ma pewności, że przygotowane przez ekspertów zmiany zostaną zaaprobowane przez rząd. Projekty zawierają bowiem wiele nowatorskich rozwiązań. Rewolucję planowaną dla ponad 2 mln zatrudnionych na zleceniu i samozatrudnionych opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej" jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Chodzi o to, że w nowym kodeksie pracy ma zostać zapisana zasada, w myśl której każde zatrudnienie, bez względu na jego podstawę, będzie traktowane domyślnie jak zatrudnienie na etacie. —mrz
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności