Znowelizowane rozporządzenie dostosowuje treść formularzy do zmian związanych z ulgą badawczo-rozwojową (B+R) i określa wzory zeznań o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty (formularze CIT-8, CIT-8A i CIT-8B), a także informacji o odliczeniach (formularze CIT-8/O i CIT/BR).

Ulga na cele B+R jest narzędziem, który ma zachęcać przedsiębiorców do przeznaczania środków na cele badawczo-rozwojowe do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonych rodzajowo kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”.

Do tej kategorii należą koszty pracownicze, czyli np. należności ze stosunku pracy, jeżeli, co bardzo ważne, dotyczą one pracowników zatrudnionych w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Po raz pierwszy podatnicy będą mogli zaliczać koszty pracownicze do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Zgodnie z informacjami resortu finansów, wzory CIT zmodyfikowano również tak, aby formularze uwzględniały zmiany w ustawach podatkowych. Modyfikacje Ministerstwa Finansów są istotne z punktu widzenia obowiązku dołączania do zeznań podatkowych formularza CIT/TP – ten druk to sprawozdanie z analizy ryzyka ws. cen transferowych. Obowiązek dotyczy też odpowiednich oświadczeń.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że nowe wzory CIT mogą mieć wpływ łącznie na ok. 456 tys. podatników. Nowe wzory będą stosowane do przychodów osiągniętych (poniesionych strat) od 1.1. 2017 r.

Zmiany formularzy CIT wprowadzone zostały Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z 25.5.2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1191).