W przypadku wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew z terenu nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym nie jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości. Wnioskodawcą jest użytkownik wieczysty lub posiadacz nieruchomości. Drzewo rosnące w granicy działek stanowi współwłasność, co oznacza, że na uzyskanie zezwolenia wymagana jest zgoda właścicieli działek, na której rośnie drzewo.

Co do zasady na usunięcie drzewa jest wymagana zgoda właściciela nieruchomości (art. 83 ust. 1 ustawy z 16.4.2004 r. o ochronie przyrody [t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 142 ze zm.; dalej: OchrPrzyrodU]), a ponieważ jest to czynność przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością to wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli zgodnie z art. 199 ustawy z 23.4.1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.; dalej: KC). Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 KC).

Ustawodawca, na potrzeby czynności usuwania drzew, przewidział wyjątek od tej reguły w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym (art. 83 ust. 3 OchrPrzyrodU). Zgodnie z tym przepisem zgoda właściciela nieruchomości, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 OchrPrzyrodU, nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, niebędących podmiotem, o którym mowa w ust. 2, a więc:

  • spółdzielnią mieszkaniową;
  • wspólnotą mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi;
  • zarządcą nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa.
Ważne
Zgodnie z treścią art. 113 ust. 6 i 7 ustawy z 21.8.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 65 ze zm.) przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe, co dotyczy również sytuacji, w której właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie żyje i nie przeprowadzono lub nie zostało zakończone postępowanie spadkowe.

Drzewa rosnące w granicy działek stanowią współwłasność właścicieli tych działek, co oznacza, że na uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew rosnących w granicy nieruchomości wymagana jest zgoda każdego ze współwłaścicieli. Wniosek o usunięcie drzewa może złożyć każdy ze współwłaścicieli, dołączając do niego zgodę drugiego współwłaściciela na usunięcie drzew. Wniosek mogą również złożyć właściciele każdej z działek, na której rośnie drzewo. Bez względu na wnioskodawcę, stronami w postępowaniu będą wszyscy właściciele działek, na których rośnie drzewo.