Ustawą z 7.11.2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej znacznie zmodyfikowane zostało brzmienie art. 229 KP w zakresie obowiązkowych wstępnych badań lekarskich. Celem zmiany jest uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem pracownika przez umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy.
Dotychczas wstępnym badaniom lekarskim podlegały wszystkie osoby przyjmowane do pracy – z wyjątkiem osób przyjmowanych ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy. Jednak zwolnienie z wstępnych badań lekarskich dotyczyło tylko sytuacji, gdy kolejna umowa o pracę została zawarta w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu kolejnej umowy o pracę.
Od 1.4.2015 r. zwolnienie z wstępnych badań lekarskich zostaje rozszerzone. Utrzymano zwolnienie z wstępnych badań w sytuacji ponownego podjęcia pracy u tego samego pracodawcy – na dotychczasowych warunkach. Dodatkowo jednak wprowadzono zwolnienie z wstępnych badań lekarskich, gdy pracownik podejmuje pracę u innego pracodawcy. Zatem od kwietnia br. zwolnione z wstępnych badań lekarskich będą także osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy – pod warunkiem, że przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
Warto zauważyć, że o zwolnieniu z badań nie decyduje nazwa stanowiska pracy (u kolejnego pracodawcy nie musi być taka sama jak u poprzedniego pracodawcy), tylko warunki wykonywania pracy (u nowego pracodawcy muszą być takie same jak u poprzedniego). Nowe zwolnienie stosuje się także w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
Ponadto nowe zwolnienie ze wstępnych badań nie dotyczy osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych (m.in. prace na wysokości, prace w warunkach narażenia na działanie substancji rakotwórczych, prace w zbiornikach, kanałach). Te osoby są zwolnione ze wstępnych badań tylko, gdy w ciągu 30 dni ponownie podejmują pracę (na takim samym stanowisku lub stanowisku o takich samych warunkach jak poprzednio) u tego samego pracodawcy.
Podstawa prawna:
- art. 32 ustawy z 7.11.2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)