Obok ataków ransomware coraz większym problemem staje się również oprogramowanie szpiegujące. Wraz z wejściem do naszego codziennego życia komputerów, smartfonów i innych urządzeń inteligentnych wzrosła łatwość zamiany naszych urządzeń w nieskończone źródło informacji o nas.

Obecnie rynek prywatnego oprogramowania szpiegującego przeżywa boom z którego korzystają zarówno osoby prywatne, jak i państwa. Część państw wykorzystuje takie oprogramowanie, obok posiadanych agencji wywiadowczych, czasami obchodząc krajowe przepisy.

Firmy produkujące oprogramowanie spyware obecnie są uznawane za producentów strategicznych podobnie jak producenci broni. Dlatego trudno się spodziewać, że kraje w których siedziby mają te przedsiębiorstwa zajmą się problemami, które pojawiają się w związku z ich działalnością.

W związku z trwającą walką z cyberprzestępstwami, Komisja Europejska zaproponowała utworzenie wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni. Nowa jednostka ma pomóc w lepszym reagowaniu na incydenty bezpieczeństwa o dużej skali, które mogłoby zagrażać cyberbezpieczeństwu w Unii Europejskiej.

Dzięki nowej jednostce Komisja chce skoordynować reakcję unijnych państw na incydenty dotyczące cyberbezpieczeństwa, których skala będzie znaczna. Komisja widzi potrzebę koordynacji reakcji ze względu na wielość podmiotów zaangażowanych w takiej procedurze, zarówno na poziomie unijnym jak i państw członkowskich.

Nowa jednostka ma się zajmować nie tylko incydentami, które dotkną instytucje publiczne, ale również przedsiębiorstwa jak i bezpośrednio obywateli w całej Unii Europejskiej. Założenia mówią, że działania mają skupić się nie tylko na reakcji na sam atak, ale również będą to działania dyplomatyczne czy w zakresie wymiaru sprawiedliwości.

Propozycja Komisji wynika z obserwacji coraz większej liczby cyberataków, również wobec podmiotów unijnych. Obecnie wiele organizacji zajmuje się cyberbezpieczeństwem, m.in. organy ścigania, dyplomacja czy podmioty prywatne. Jednak ich działania są niezależne, nieskoordynowane. Zaproponowana jednostka ma pomóc we współpracy pomiędzy ww. podmiotami i w konsekwencji przeciwdziałać atakom.

Komisja przewiduje, że w pracach nowej jednostki będą uczestniczyć obok Komisji również Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa, Europejska Służba Działań Zewnętrznych czy Centrum Cyberbezpieczeństwa Europolu. Jednostka ma zacząć działać w kilku etapach. Komisja przewiduje, że jednostka może zacząć działać już w połowie przyszłego roku.

Źródło: https://alebank.pl/komisja-europejska-chce-utworzyc-unijna-jednostke-ds-zagrozen-w-cyberprzestrzeni/?id=375012&catid=32532&cat2id=32535&cat3id=25926

https://cybernews.com/privacy/the-rise-of-the-private-surveillance-industry/