Wśród umów zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego szczególną rolę odgrywają umowy wieloletnie, które charakteryzują się tym, że są zawierane w danym roku, ale przewidują poniesienie wydatków w roku kolejnym lub latach kolejnych. Umowy takie są zawierane przez zarządy JST w ramach upoważnień sformułowanych w uchwale organu stanowiącego w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.
Zgodnie z art. 228 ust.1 ustawy o finansach publicznych (dalej: FinPubU) uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej może zawierać upoważnienie dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego do zaciągania zobowiązań:
1) związanych z realizacją zamieszczonych w niej przedsięwzięć,
2) z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy.
Wzmiankowana w pytaniu umowa, jeżeli miałaby zostać ujęta w wieloletniej prognozie finansowej, to musiałaby mieć status przedsięwzięcia (przedsięwzięcia specyfikuje stosowny załącznik do uchwały). Przedsięwzięcie można zdefiniować jako zamierzone, zamknięte w czasie, dające się oszacować finansowo, działanie, nakierowane na osiągnięcie określonego celu. Przedsięwzięciami są – stosownie do art. 226 ust. 4 FinPubU – wieloletnie programy, projekty lub zadania, w tym związane z:
1) programami finansowanymi z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 FinPubU,
2) umowami o partnerstwie publiczno–prywatnym.
Prezentowane w załączniku do uchwały w sprawie WPF przedsięwzięcie musi zostać opisane w sposób wskazany w art. 226 ust. 3 FinPubU.
W przypadku umowy dotyczącej podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika należy zwrócić uwagę, że jest ona związana z obowiązkami pracodawcy wynikającymi z przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 94 pkt 6 Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Stosownie do art. 1031 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
1) urlop szkoleniowy,
2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przepis art. 1033 Kodeksu pracy przewiduje z kolei, że pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Natomiast zgodnie z art. 1034 Kodeksu pracy pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Nie ma obowiązku zawarcia umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Zawarcie z pracownikiem umowy dotyczącej podnoszenia przez niego kwalifikacji zawodowych jest związane z realizacją stałego, bieżącego, obowiązku pracodawcy wynikającego z przepisów prawa pracy. Z uwagi na wskazany charakter rozważana w odpowiedzi umowa nie ma statusu przedsięwzięcia i może być zawarta w ramach upoważnienia do zawierania umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy.
Wskazane upoważnienie obejmuje szereg płaszczyzn aktywności jednostki samorządu terytorialnego, w tym także tą, w ramach której pracodawca samorządowy realizuje swoje obowiązki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Stały, trwale wpisany w relacje między pracodawcą a pracownikami obowiązek, realizowany systematycznie w różnych formułach, pozwala na wniosek, że wynikająca z wykonywania tej powinności umowa między pracodawcą a pracownikiem nie ma charakteru przedsięwzięcia.
Umowa dotycząca podnoszenia kwalifikacji zawodowych zawarta z pracownikiem na okres dwuletnich studiów magisterskich nie musi być ujęta w wieloletniej prognozie finansowej.