Nie ma przepisu upoważniającego do wprowadzenia ulg/zwolnień w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób niepełnosprawnych.
Analiza zapytania wymaga wskazania, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: CzystGmU) wprowadziła zamknięty katalog możliwych zwolnień w opłatach za odpady komunalne.
Na uwagę zasługują przepisy zawarte w art. 6k CzystGmU:
„4. Rada gminy, w drodze uchwały, może zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy o pomocy społecznej, lub rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny.
4a. Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych”.
W kontekście ww. przepisów ustawodawca stworzył prawne podstawy do stanowienia przepisów ws. zwolnień w podanych opłatach. W podanym katalogu nie ma jednak przepisu upoważniającego do wprowadzenia ulg/zwolnień w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób niepełnosprawnych.