Ulga na robotyzację firmy – coraz więcej wiadomo

Według zapowiedzi z ulgi będą mogli skorzystać wszyscy podatnicy podatku dochodowego - nie będzie mieć znaczenia ani branża, w której się działa, ani też wielkość prowadzonego biznesu.

Jak wynika z informacji przedstawianych przez Ministerstwo Finansów: będzie można korzystać z ulgi na roboty i jednocześnie stosować ulgę B+R (na badania i rozwój) oraz ulgę IP Box. To ważne, bo kumulacja tych ulg może jeszcze bardziej zachęcić podatników do podnoszenia innowacyjności swojej działalności.

Jak będzie działać ulga? Propozycje zakładają możliwość odliczenia 50 proc. kosztów kwalifikowanych, które będą wymienione w zamkniętym katalogu. Z zapowiedzi wynika, że możliwość zastosowania ulgi na roboty dotyczyłaby wyłącznie wydatków ponoszonych na zakup nowych urządzeń, które pomogą w automatyzacji miejsc pracy. Jednak przedsiębiorca odliczy nie tylko samą maszynę, ale też zakup oprogramowania, sterowników, obrotników, narzędzi czy urządzeń BHP. W katalogu mają się też znaleźć koszty szkolenia pracowników. Robot będzie mógł być objęty leasingiem - wtedy też skorzysta się z ulgi.

Odliczenia 50% kosztów kwalifikowanych po raz pierwszy będzie można dokonać w zeznaniu za rok 2021. Ulga ma być ograniczona w czasie. Będzie ją można zastosować do wydatków, poniesionych w latach 2021-2025, aczkolwiek odliczenia będzie można dokonać w sześciu kolejno następujących latach - ostatnim momentem będzie rok 2031.

Terminowość obowiązywania ulgi miałaby jeszcze bardziej zachęcić przedsiębiorców do dokonywania inwestycji w celu automatyzacji i zwiększenia innowacyjności ich działalności. Projekt ustawy ma się pojawić jeszcze we wrześniu.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności