Do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostały wprowadzone zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców w oparciu o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, a także ułatwień w zakresie udzielania zezwoleń na pracę i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemców, którzy będą wykonywać pracę u przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej.

Zatrudnienie cudzoziemców w oparciu o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy 

Praca na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi będzie mogła być wykonywana przez okres do 24 miesięcy. Dotyczyć będzie tak jak teraz obywateli 6 państw (Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina). Nie będzie już 12-miesięcznego okresu „rozliczeniowego”, co umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń. Wprowadzone zmiany zmniejszą obciążenia po stronie pracodawców i urzędów a także przyczynią się do zmniejszenia występujących dziś powszechnie braków kadrowych.

Zezwolenia na pracę u przedsiębiorców prowadzących działalność strategicznym 

Minister właściwy do spraw gospodarki będzie mógł w drodze rozporządzenia określić listę podmiotów prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Wnioski o udzielenie zezwoleń związanych pracą u  przedsiębiorców prowadzących taką działalność byłyby rozpatrywane w pierwszej kolejności. 

Inne zmiany

Wprowadzono również uzależnienie wpisu oświadczenia do ewidencji od zapewnienia przez pracodawcę porównywalnego wynagrodzenia, co ma zapewnić większą ochronę polskiego rynku pracy.

Przyjęto też ułatwienie dla pracodawców polegające na wydłużeniu do 7 dni  okresu na poinformowanie  powiatowy urząd pracy o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca.

Ważne

Główne zmiany w ustawie o cudzoziemcach dotyczą usprawnienie procedur wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę oraz wiz.

Źródło:

gov.pl