Tylko 25 proc. podatników pamiętało o oświadczeniu

Rz: Czy zmiany w kwocie wolnej mają znaczenie dla firm, które teraz wypełniają PIT-11?

Grzegorz Grochowina: Płatnicy powinni uwzględnić te zmiany w trakcie roku. Natomiast PIT-11 jest informacją o dochodach osiągniętych w 2017 r. przez podatnika i zaliczkach pobranych przez płatnika.

Pracownik nie dowie się więc z PIT-11 nic o kwocie wolnej.

Nie. Formularz PIT-11 jest taki sam jak w latach poprzednich. Płatnik nie podaje w nim danych, na podstawie których obliczył zaliczkę. Nie wiadomo, czy i jakiej wysokości kwotę wolną zastosował. Mamy tylko wynik. To podatnik będzie musiał w rozliczeniu za 2017 r. zastosować prawidłową kwotę zmniejszającą podatek. Osoby, które korzystają z programów do rozliczeń, powinny zwrócić uwagę, czy uwzględniają one zmiany w wysokości kwoty wolnej.

Pracownicy mogli złożyć płatnikowi oświadczenie, by zminimalizować dopłatę. Czy korzystali z tej możliwości?

Z badania KPMG wynika, że tylko 25 proc. podatników złożyło płatnikowi oświadczenie, aby do pobieranej od nich zaliczki nie stosował kwoty zmniejszającej podatek. Przypomnijmy, że to nowe rozwiązanie. Dotyczy pracowników, którzy spodziewali się, że ich dochody przekroczą w trakcie roku pierwszy próg podatkowy, czyli 85,5 tys. zł. Zaprzestanie potrącania kwoty wolnej przez płatnika powodowało, że będą mieli mniejsze dopłaty w zeznaniu rocznym. Jednak 64 proc. pracowników, których dochody przekroczyły pierwszy próg, nie złożyło oświadczenia. Będą więc musieli zwrócić kwoty potrącone przez płatnika. Podobny problem mogą mieć osoby, które przekroczyły próg ze względu na dochody z kilku źródeł.

Co w sytuacji, gdy płatnik nie uwzględnił oświadczenia?

Efektem jest błędne obliczenie zaliczki. Jeśli będzie to powtarzalne zjawisko, firmie mogą grozić kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

—rozmawiała Monika Pogroszewska
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności