Towary pierwszej potrzeby można układać także w niedziele

Ułatwienie wprowadza art. 15i, dodany do KoronawirusU umożliwiającej walkę z koronawirusem w ramach pakietu przepisów, chroniących przedsiębiorców, czyli tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisy przyjęte przez Sejm i przegłosowane przez Senat 31.3.2020 r. zakładają, że „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu” nie obowiązuje w niedziele i święta zakaz rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Zwolnienie z zakazu nie obowiązuje jednak w te niedziele, w które przypada inne święto.

Wprowadzane zmiany nie oznaczają, że można zlecić pracownikom pracę przy wykładaniu każdego typu towarów. Zwolnienie dotyczy jedynie artykułów pierwszej potrzeby. Jak wskazują w uzasadnieniu projektodawcy, celem zmiany jest umożliwienie placówkom handlowym sprawnego przyjmowania towarów, w tym wykładania na półkach sklepowych, aby były one powszechnie dostępne dla obywateli.

Autorzy projektu podkreślają także, że projektowana zmiana nie pociąga za sobą kosztów zarówno dla jednostek sektora finansów publicznych, jak i dla przedsiębiorców, bo korzystanie z tej możliwości nie będzie obligatoryjne – to jedynie możliwość, mająca ułatwić funkcjonowanie. Ewentualny, przewidywany koszt to konieczność dostosowania grafików pracy.

W ustawie nie znalazła się definicja artykułów pierwszej potrzeby.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności