Topnieje lista kandydatów do Sądu Najwyższego

Jak poinformowała w piątek Krajowa Rada Sądownictwa, kandydatury wycofało sześć osób aplikujących do Izby Dyscyplinarnej SN, cztery startujące do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz jeden prawnik, który ubiegał się o fotel sędziego Izby Cywilnej SN.

Wśród tych, którzy rezygnują są przedstawiciele korporacji prawniczych: adwokaci i radcowie prawni. Wśród nich Magdalena Śniegula, wiceszef wyższego sądu dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych, a także adwokat Paweł Ciemniewski, który o swej decyzji poinformował na popularnym portalu społecznościowym.

„Dokonując zgłoszenia swojej kandydatury do SN, podjąłem oddolną inicjatywę. Jej celem było, przyjmując nomenklaturę pokerową, powiedzenie władzy „sprawdzam". W trakcie przesłuchania przed quasi-KRS miałem zamiar prezentować dotychczasowe poglądy: w Polsce łamane są zasady praworządności. (...) Nie zakładając uwzględnienia mojej kandydatury, w szczególności z przyczyn wskazanych powyżej, miałem zamiar podobnie, jak wydaje się, uczyniłaby to znaczna część kandydatów poddać kontroli sądowej ustawę o SN" – napisał mec. Ciemniewski.

Okazuje się, że nie wytrzymał środowiskowej presji. „Przyjmując falę krytyki, która pojawiła się po publikacji nazwisk osób kandydujących do SN, (...) podjąłem decyzję o wycofaniu swojej kandydatury. Decyzja ta wynika z kategorycznego braku uznania mojej argumentacji i aprobaty ze strony mojego środowiska – Adwokatury" – zaznaczył.

„Rzeczpospolita" jako pierwsza informowała o możliwych postępowaniach dyscyplinarnych wobec adwokatów-kandydatów do SN. To również my jako pierwsi ujawniliśmy stanowisko władz samorządu radców prawnych, w którym apelowano, by osoby rekrutujące się z tego środowiska zrezygnowały z pretendowania do łańcucha sędziego SN.

—Anna Krzyżanowska
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności