Technologia rozpoznawania twarzy zakazana w Portland

Zakaz wprowadzony przez ustawodawców w Portland jest najdalej idącym ograniczeniem możliwości korzystania z omawianej technologii w kraju. Objęte nim zostały bowiem nie tylko podmioty publiczne, ale również te podmioty prywatne, które wykorzystywały ją w przestrzeni publicznej.

Regulacje z zakresu rozpoznawania twarzy są obecnie w początkowej fazie i funkcjonują zaledwie w kilku miejscach takich jak San Francisco, Oakland i San Diego. Portland wprowadzając przy tym prawo zakazujące korzystania z technologii prywatnym przedsiębiorstwom, wypłynęło na niezbadane legislacyjne wody.

Ted Wheeler piastujący funkcję burmistrza miasta wskazał na istotność wprowadzenia regulacji. Jak podkreślił – mieszkańcy zasługują na spokój ducha oraz przejrzystość ze strony podmiotów publicznych, oraz prywatnych. Niemniej jednak na wejście w życie przepisów obejmujących podmioty prywatne mieszkańcy będą musieli poczekać do 1 stycznia 2021 r.

Jak wskazali członkowie rady Portland – wprowadzane przepisy stanowią pierwszy krok na drodze do uregulowania kwestii związanych z korzystaniem z technologii rozpoznawania twarzy w mieście. Bez względu na powyższe pozostaje wiele pytań dotyczących wdrażania omawianych regulacji. Dotyczą one m.in. wykorzystywania technologii przed podmioty publiczne nieobjęte jurysdykcją.

Nowe zasady zostały przyjęte przez radę po miesiącach konfrontacji pomiędzy protestującymi w Portland oraz policją, które mają swoje źródło w konfliktach na tle rasistowskim. Zakaz stosowania technologii stanowi wyraz zaangażowania w politykę antyrasistowską.

Zgodnie z wyrażoną w artykule opinią, w przyszłości będzie można przyjrzeć się potencjalnej zmianie wprowadzonego zakazu, o ile technologia nie będzie posiadała wyników rasowo nierównych.

Źródło:

https://www.zdnet.com/article/portland-ore-passes-first-of-its-kind-facial-recognition-ban/
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności