Tarcza 4.0 – wsparcie dla samorządów

Ministerstwo Rozwoju informuje o konkretnych mechanizmach, pozwalających wesprzeć budżety samorządów. Pakiet rozwiązań przewiduje m.in., że od czerwca do grudnia podwojone będą dochody powiatów z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. W tym okresie będzie do nich trafiała co druga (normalnie co czwarta) złotówka. W 2020 roku JST będą mogły też wprowadzić nierównowagę po stronie bieżącej w swoim budżecie dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych (z PIT, CIT oraz podatków lokalnych), którego przyczyną jest epidemia COVID-19.

W tym roku złagodzona będzie też reguła fiskalna, która ogranicza zadłużenie - w tym przypadku również będzie to można zrobić o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych samorządu, wynikającego z epidemii COVID-19. Jednostki samorządu terytorialnego będą też mogły przesunąć na kolejne miesiące wpłaty do budżetu państwa, dokonywane przez JST o wyższych niż średnia dochodach podatkowych - popularnie zwane „Janosikowym”. Raty, które trzeba by uiścić w czerwcu i lipcu 2020 r., będzie można zapłacić w równych częściach, między sierpniem a grudniem. Resort jako przykład, podaje Wrocław i Warszawę, które jako zobowiązania w ramach "janosikowego" (odpowiednio za czerwiec i lipiec ponad 15 mln i ponad 201 mln złotych) będą mogły zapłacić w równych częściach do grudnia 2020 r.

Pieniądze z funduszu korkowego JST będą mogły przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19. Ponadto, wprowadzona została możliwość wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej, co poprawi płynność samorządów. Kraków z tego tytułu otrzyma ponad 80 mln złotych, a dużo mniejsze Komorniki - ponad 2,4 mln złotych.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności