Szymielewicz: Nie powinno ograniczać się prawa do informacji

– Funkcjonariusze służb specjalnych mają bardzo wiele narzędzi umożliwiających weryfikację cudzoziemców. Okazuje się jednak, że z nich nie korzystają, bo jak sami twierdzą – nie potrafią – mówiła we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietrygi Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

Ekspertka wskazała, że zgodnie z dobrymi zasadami udostępniania informacji statystycznych służby przekazywały co roku dane dotyczące liczby podsłuchów, wniosków o billingi rozmów telefonicznych etc. Nowelizacja ustawy antyterrorystycznej wprowadza szczególne uprawnienia służb związane z inwigilacją cudzoziemców oraz stosowaniem podsłuchów bez pozwolenia sądu. Zgodnie z nową ustawą antyterrorystyczną sąd nie ma uprawnień kontrolnych. Nie może sprawdzić, czy dany podsłuch był zgodny z prawem. Istnieje zatem obawa, że uprawnienia w zakresie podsłuchów będą nadużywane.

Fundacja przygotowywała raport kontroli nad migrantami celem sprawdzenia, jakie istnieją narzędzia weryfikacji cudzoziemców. Okazuje się, że możliwość sprawdzenia jednostki istnieje jeszcze przed jej zbliżeniem się do kraju. Jest bardzo wiele narzędzi, które umożliwiają weryfikację cudzoziemców, jednak służby z nich nie korzystają. W opinii ekspertki służby winny sprawniej i w większym zakresie korzystać z tych możliwości, aby móc odróżnić terrorystów od osób, które naprawdę mogą cierpieć na skutek wojny w ich kraju.

—o.ś.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności