System weryfikuje tożsamośc uczniów przy pomocy technologii rozpoznawania twarzy bez konieczności posiłkowania się dodatkowymi identyfikatorami. Po pomyślnej identyfikacji udzielany jest dostęp do opcji pobierania dokumentów akademickich. Samo repozytorium dokumentacji jest hostowane na DigiLocker, czyli „szafce w chmurze” opartej na Aadhaar. Niepokój budzi fakt, że witryna, na której jest hostowana, nie dysponuje polityką prywatności.

Źródło danych biometrycznych (wizerunek)

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Rama Sharma, odpowiadającą za kwestie public relations w CBSE, podstawę systemu rozpoznawania twarzy stanowi zbiór danych twarzy uczniów w formie fotografii zbieranych w celu wydawania kart przyjęć. Niemniej jednak
o samym systemie wiadomo niewiele więcej. Brak jest informacji dotyczących jego twórcy oraz wskaźników dokładności. Partnerem technologicznym serwisu jest dział Ministerstwa IT – Krajowy Wydział e-Zarządzania.

Co z dokumentacją?

Wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa danych budzić może również fakt, że na stronie internetowej nie zamieszczona zastała polityka prywatności. O wyjaśnienie w tej kwestii został zapytany przez MediaNama jeden z pracowników Centralnej Rady Szkolnictwa Średniego. Zgodnie z udzielonymi przez niego informacjami, system dopiero został uruchomiony,
a wszystkie błędy będą naprawiane w trakcie.

Powyższe świadczy jednoznacznie o tym, że wdrażanie systemu rozpoznawania twarzy nie zostało wcześniej przemyślane. Pomimo tego, że przetwarzane będą głównie dane biometryczne dzieci.

Problemy z systemem

Wprowadzony system rozpoznawania twarzy już na pierwszy rzut oka zawiera wiele elementów problematycznych. Należą do nich m.in.:

  • brak informacji dotyczących środków zabezpieczenia danych dzieci;
  • wykorzystanie zgody rodziców i opiekunów prawnych zanim dane wizerunkowe zostały włączone do systemu;
  • brak polityki prywatności. 

Zgodnie ze stanowiskiem Divij Joshi będącego niezależnym prawnikiem oraz specjalistą
w Mozilla – system rozpoznawania twarzy nie powinien zostać stworzony bez zebrania zgód od rodziców oraz dzieci, uzasadnienia takiego systemu oraz wdrożenia zabezpieczeń.

Rozpoznawanie twarzy jest wszędzie

Technologia rozpoznawania twarzy jest wykorzystywana w Indiach na szeroką skalę. National Crime Records Bureau podjęło prace zmierzające do opracowania ogólnokrajowego systemu rozpoznawania twarzy, który będzie przetestowany na twarzach noszących maski.

Podobne systemy są w użyciu m.in. policji, która wymusza losową weryfikację rozpoznawania twarzy, argumentując to zwalczaniem przestępstw. Technologia jest także stosowana do weryfikacji wyborców podczas sondaży obywatelskich oraz w przypadku odnawiania praw jazdy czy emerytur. Państwo planuje także wdrożenie takich rozwiązań w publicznym systemie dystrybucji (PDS).

Źródło:

CBSE now has a facial recognition tool and it’s problematic