W M.P. z 2020 r. pod poz. 856 opublikowano uchwałę Rady Ministrów nr 67/2020 z 3.6.2020 r. w sprawie programu rządowego pn. „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na rok 2020”.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z 23.10.2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2192 ze zm.) Rada Ministrów uchwaliła, że wymieniony wyżej program rządowy stanowiący załącznik do uchwały.
W programie tym określono:
- jego podstawę prawną;
- diagnozę sytuacji;
- cele programu;
- zakres podmiotowy i przedmiotowy programu;
- realizatora i wykonawcę programu;
- finansowanie programu oraz warunki przyznawania wykonawcom środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację programu;
- terminy i warunki jego realizacji;
- tryb przystąpienia do programu;
- zadania podmiotów uczestniczących w jego realizacji;
- monitoring programu;
- zakres sprawozdawanych danych.
W programie podkreślono, że ma on na celu wsparcie zdrowotne osób niepełnosprawnych powyżej 16. roku życia posiadających orzeczenie o lekkim albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do tych dwóch stopni, którym świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej mogą pozwolić na jak najpełniejszy powrót do aktywności społecznej i życie w jak najmniejszym stopniu ograniczone barierami.
Jedną z dodatkowych korzyści programu, zdaniem jego twórców, może być podjęcie lub utrzymanie aktywności zawodowej i społecznej, podjęcie lub kontynuacja nauki przez osoby dotknięte niepełnosprawnością, którym świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej pozwolą na utrzymanie kondycji zdrowotnej i dobrej jakości funkcjonowania.
Realizacja programu ma pozwolić na przekazanie dodatkowych środków na leczenie osób niepełnosprawnych, co powinno ułatwić dostęp do świadczeń z zakresu rehabilitacji i przełożyć się na zwiększenie skuteczności podejmowanych działań rehabilitacyjnych.
Działania programu są komplementarne wobec działań prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w programach finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego oraz wpisują się w cele wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.).