W dniu 12.5.2022 r. została przyjęta ustawa zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która dokonała zmiany również w ustawie Prawo oświatowe. Jedną ze zmian ustawy było dodanie przepisu art. 125a PrOśw, który stanowi podstawę do zawieszania zajęć w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce w przypadku wystąpienia m.in. zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych lub zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną. W tym przepisie zostały również określone podstawy prawne do sporządzenia lub modyfikacji aktów wykonawczych. Mianowicie na podstawie art. 125a ust. 6 PrOśw minister właściwy do oświaty i wychowania powinien określić w drodze rozporządzenia warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Natomiast na podstawie art. 125a ust. 7 PrOśw konieczna jest zmiana statutu przedszkola, szkoły i placówki.

Brzmienie tego przepisu nie pozostawia wątpliwości, że statut musi wzbogacić się o dodatkowe przepisy dotyczące kształcenia na odległość. Ustawodawca wymaga, by statucie przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki zostały określone następujące punkty:

  1. szczegółowa organizacja zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w tym technologie informacyjno-komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji tych zajęć,
  2. sposób przekazywania uczniom materiałów niezbędnych do realizacji tych zajęć,
  3. warunki bezpiecznego uczestnictwa uczniów w tych zajęciach w odniesieniu do ustalonych w danym przedszkolu, danej innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce technologii informacyjno-komunikacyjnych.

To wszystko należy określić mając na uwadze łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia.

Co więcej, statut szkoły musi określać również sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów w takich zajęciach, uwzględniając konieczność poszanowania sfery prywatności ucznia oraz warunki techniczne i oprogramowanie sprzętu służącego do nauki.

Choć od czasu uchwalenia ustawy minęło już 5 miesięcy, w dalszym ciągu w niektórych placówkach nie dokonano stosownych zmian. Należy nadmienić również, że przepis zobowiązujący do zmiany statutu stosuje się odpowiednio do niepublicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek.