Wspomniane rozwiązanie zostało wprowadzone art. 4 ustawy z 22.3.2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 912). Przepis ten zmodyfikował brzmienie art. 87 ust. 4 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.; dalej: EmRentyFUSU), rozszerzając jego zakres podmiotowy właśnie o Służbę Więzienną.

Jeśli emerytura łącznie z kapitałową jest niższa od 1000 zł (najniższe świadczenie), wówczas podnosi się jej wartość do poziomu minimum ustawowego, o ile mężczyzna ma ukończone 65 lat i co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, a kobieta – 60 lat i nie mniej niż 20-letni okres składkowy i nieskładkowy (art. 87 ust. 1 EmRentyFUSU). W tym celu przy obliczaniu okresów składkowych przypadających po 1.1.1999 r. miesiące, w których składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe były obliczone od podstawy wymiaru niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, uwzględnia się w części odpowiadającej proporcji tej podstawy do kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 87 ust. 3 EmRentyFUSU). Wyjątki od stosowania tej reguły określa art. 87 ust. 4 EmRentyFUSU). Nie ma ona zastosowania:

– jeżeli zmniejszenie podstawy wymiaru składek poniżej minimalnego wynagrodzenia nastąpiło wskutek pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego lub z ubezpieczenia wypadkowego,

– gdy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowiła kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej, świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego określonych w przepisach o świadczeniach rodzinnych lub zasiłku dla opiekuna określonego w przepisach o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, oraz

– do żołnierzy niezawodowych w służbie czynnej, ubezpieczonych odbywających służbę zastępczą, a także pozostających w służbie kandydackiej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, a także od 31.5.2018 r. – Służby Więziennej.