Siedem i pół roku w murach uczelni

Rz: Czy pomysł prowadzenia aplikacji przez wydziały prawa na uczelniach jest dobry?

Barbara Kudrycka: Obecny system, w którym podczas studiów przyszli prawnicy zdobywają szeroką wiedzę teoretyczną i jednocześnie uczą się rozumieć wartości i etykę zawodów prawniczych, a potem doskonalą się w trakcie aplikacji, ma swoją mądrość i swój porządek. Wolałabym chyba nie być klientem radcy prawnego lub adwokata po aplikacji uzyskanej na uczelni.

Dlaczego?

Po prostu taki prawnik będzie gorzej – a przynajmniej mniej wszechstronnie – przygotowany do zawodu. Minister sprawiedliwości postawiłby taką zmianą na prymat teorii nad praktyką. A obie są równie ważne!

W szkołach wyższych część praktyczna zawsze będzie na niewystarczającym poziomie. Na uczelni nikt nie odtworzy na przykład realiów kancelarii czy sądów, gdzie wiedzę prawniczą trzeba zderzyć z konkretną sytuacją, konkretnym człowiekiem. I to nie chodzi o to, aby wykłady były prowadzone przez adwokata, który przedstawia kazusy ze swojej praktyki. Chodzi o to, żeby aplikant w kancelarii, w sądzie oraz podczas spotkań z klientami uczył się praktycznego wymiaru zawodu.

Ale przecież jedno drugiego nie wyklucza. Gdyby aplikant miał patrona albo pracował w kancelarii radcowskiej lub adwokackiej, również chodziłby do sądu, odbywając aplikację w murach uczelni.

W kształceniu w zawodach prawniczych wszystko ma swój czas. Trzeba mieć niemałą wiedzę teoretyczną i pewną dojrzałość, by te praktyczne zajęcia w sądzie, w kancelarii, w kontakcie z klientami przyniosły oczekiwany rezultat i naprawdę przygotowywały do samodzielnej pracy.

I uczelnia, i korporacje muszą w tym kształceniu pomagać.

Aplikacje więc powinny być prowadzone wciąż przez korporacje?

Tak, choć nie mówię, że obecny kształt aplikacji nie jest pozbawiony słabości. I je należy poprawić!

Ministrowi sprawiedliwości mogę zaś poradzić, by sprawdził, jakie są efekty wydłużenia studiów medycznych o rok. Szósty rok również na medycynie miał być praktyczny. Życie to zweryfikowało.

Obawiam się, że podobnie stałoby się ze studiami prawniczymi z aplikacją prowadzoną w murach uczelni, zostałyby po prostu wydłużone do 7,5 roku.

A zaręczam – podstaw teoretycznych można się nauczyć w trakcie pięcioletniego prawa na uczelni.

—rozmawiała Katarzyna Wójcik
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności