Setki prób dostania się do prawniczych tajemnic

W 68 proc. przypadków próby były skuteczne. Dane zebrali i zaprezentowali w środę prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na seminarium u rzecznika praw obywatelskich.

W jakich sprawach śledczy próbowali sięgnąć po wiedzę profesjonalnych pełnomocników? Głównie przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu oraz mieniu (oszustwa).

– Nieprawomocne uchylenia tajemnicy dotyczyły 70 adwokatów i 111 radców prawnych. Przypadki prawomocnego zwolnienia z tajemnicy adwokackiej czy radcowskiej były dużo rzadsze – mówił Marcin Wolny z HFPCz. – Tajemnica zawodowa obok niezależności to pojęcia, które wypełniają treścią definicję zawodów zaufania publicznego – zwrócił uwagę Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. I wskazywał, że to właśnie tajemnica gwarantuje klientom profesjonalnych pełnomocników, że informacje, którymi się z nimi podzielą, nie wyjdą z kancelarii.

Dlatego w ocenie adwokackiego samorządu niezależnie od tego, że art. 180 ust. 2 kodeksu postępowania karnego umożliwia sądowe zwolnienie z tajemnicy (gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona w inny sposób), adwokat i tak powinien milczeć. Do tego zobowiązuje go art. 6 prawa o adwokaturze.

– Nie wątpię, że przesłanki wkomponowane w strukturę rozwiązań obowiązujących w systemie prawa, których aktualizacja pozwalała na uchylenie tajemnicy zawodowej, powinny być określone za pomocą innego sformułowania niż dobro wymiaru sprawiedliwości – mówił prof. Piotr Kardas, wiceprezes NRA. I dodał, że dziś należy tak wykładać wskazane sformułowanie, by mogło prowadzić do zwolnienia z tajemnicy jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

– Oczywiście w procedurach cywilnej i administracyjnej, a także w ordynacji podatkowej sytuacja jest już klarowna: radca prawny czy adwokat ma prawo odmówić odpowiedzi na pytania dotyczące spraw objętych tajemnicą zawodową – przypomniał Leszek Korczak, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

—Anna Krzyżanowska
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności