Sądy biorą się do karania hejtu

Znamienne, że choć oboje poszkodowani nieraz sami nie przebierali w słowach i jako osoby publiczne mają grubszą skórę, uzyskali skuteczną ochronę. Oznacza to, że czasy bezkarnego pisania w internecie powoli mijają.

Sąd Rejonowy w Gryfinie skazał właśnie mężczyznę, który jest oskarżony o groźby karalne wobec parlamentarzystki Agnieszki Pomaski i jej córki.

Wysłał na jej prywatne konto na Facebooku pięć agresywnych i obraźliwych wiadomości. Wpisy dotyczyły głosowania posłanki (PO) podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w styczniu 2016 r. – była za przeprowadzeniem dyskusji o stanie demokracji w Polsce.

Za to został skazany na dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 10 tys. zł grzywny.

W uzasadnieniu sędzia powiedziała, że zachowanie oskarżonego uwłaczało czci drugiego człowieka i w każdym przeciętnym człowieku mogły wzbudzić uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione.

Ciekawe, że prokuratura, która złożyła akt oskarżenia po zawiadomieniu posłanki, nie sięgnęła po stalking, czyli nękanie. Być może dlatego, że to przestępstwo wymaga wykazania uporczywości (art. 190a kodeksu karnego).

W sprawie Pomaski prokuratura zarzuciła mężczyźnie groźbę karalną (art. 180 KK) – musiała więc wykazać, że wzbudziła ona u zagrożonych uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Skazaniu nie przeszkodziło, że politycy do lękliwych nie powinni należeć.

Prawnik Pomaski mecenas Łukasz Mackiewicz powiedział, że był pod wrażeniem sprawności procesu: odbyła się tylko jedna rozprawa. Choć pewnie będzie apelacja.

Tymczasem w sądach cywilnych, ale po sześciu latach procesu, Roman Giertych uzyskał przeprosiny od wydawcy portalu Fakt.pl za wulgarne komentarze pod swoim adresem w postach.

Oznacza to, że właściciele portali (usługodawcy hostingowi) nie tylko mają obowiązek usuwać hejterskie posty po zwróceniu im na to uwagi (zgodnie z art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną). Jeśli je moderują: ręcznie czy automatycznie, to muszą to robić skutecznie.

Adresat hejtu może oczywiście też pozwać przed sąd cywilny samego autora obraźliwej czy wywołującej lęk wypowiedzi, ale wymaga to ustalenia jego danych.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności