Sądowy wydział dla nabitych we franki

Państwo powinno się wreszcie zdecydować, jaką politykę przyjąć w sprawie frankowiczów. Taktyka lawirowania między oczekiwaniami społecznymi, które rozbudzono obietnicami wyborczymi, a ostrożnością, aby wielkim instytucjom finansowym nie zrobić zbyt dużej krzywdy, jest na dalszą metę dla obu stron nie do przyjęcia. Zdezorientowani mogą czuć się zarówno frankowicze, którzy nie wiedzą, czego mogą oczekiwać od państwa, bo zapowiadana ustawa przyjmuje coraz bardziej niewyraźny kształt, jak i banki, spółki giełdowe, nad którymi zawisło ciągle nieoszacowane ryzyko ponoszenia kosztów rozliczenia się z kredytobiorcami na nowych zasadach. Co ma wpływ na ich notowania i kondycję finansową.

Moim zdaniem wszelkie połowiczne rozwiązania, które proponuje w projekcie ustawy prezydent Andrzej Duda, są niewystarczające i nie zadowolą nikogo. Poza tym samo wsparcie przez podatników grupy obywateli, którzy, kierowani różnymi motywacjami czy nawet niewiedzą, zaciągnęli kredyty frankowe, jest niemoralne i niebezpieczne, bo w ten sposób państwo może obudzić roszczeniowość wielu grup zawodowych i społecznych.

Dlatego wart uwagi wydaje się pomysł prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zaproponował ministrowi sprawiedliwości rozważenie utworzenia w sądach specjalnych wydziałów, które zajęłyby się rozstrzyganiem sporów frankowiczów z bankami. Skoro mamy już wydziały pracy czy wojskowe, a grupę „nabitych we franki" szacuje się nawet 700 tys., to dlaczego nie?

W ten sposób państwo stworzyłoby warunki do sprawnego dochodzenia roszczeń przed sądami, bez konieczności tworzenia ustawy, której koszty byłyby finansowane przez wszystkich podatników.

Zapraszam do dyskusji i lektury „Rzeczy o Prawie" i „Rzeczy o Prawie Ekstra".
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności