Rząd przyjął trzecią transzę ustawy o deregulacji zawodów

Chodzi o nowelizację ustawy, regulującej warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów. Projekt przewiduje zmiany w dostępie do 101 zawodów, w tym między innymi: strażaka, inżyniera pożarnictwa, związanych z rynkiem kapitałowym i towarowym, rzecznika patentowego, muzealnika, tłumacza przysięgłego, zawodów geologicznych i górniczych.

Projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów trafi teraz do prac w Sejmie.

Wcześniejsze pakiety

To już trzeci pakiet zmian, które mają na celu uwolnienie dostępu do zawodów regulowanych. Pierwszym etapem prac podjętych przez Ministerstwo Sprawiedliwości było opracowanie projektu pierwszej transzy ustaw deregulacyjnych. Uchwalona 13 czerwca 2013 r. ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U., poz. 829) ułatwia rozpoczęcie wykonywania 51 zawodów z obszaru: zawodów prawniczych, gospodarki nieruchomościami, pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi oraz nauki jazdy i przewozu osób. Drugim etapem prac było przygotowanie projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, obejmującego 91 zawodów podległych ministrowi finansów oraz ministrowi infrastruktury i rozwoju.

Warto dodać, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje już nad czwartą transzą zmian w prawie, które mają na celu deregulację zawodów.

Niższe ceny za usługi

Rząd tłumaczy, że bariery w dostępie do zawodu ograniczają liczbę osób go wykonujących, czyli zmniejszają konkurencję między nimi. Efektem takiej sytuacji jest zmniejszenie presji na obniżanie cen i ograniczenie chęci do wprowadzania w zawodach innowacji. Deregulacja zawodów ma więc zwiększyć konkurencyjność w zawodach, co w efekcie ma przełożyć się na obniżkę cen za usługi, wyższą ich jakość i dostępność, zwłaszcza dla osób najuboższych. Deregulacja ma też w założeniu zmniejszyć obciążenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Źródło:www.rcl.gov.pl
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności