Rusza AI Tech – rozwój sztucznej inteligenci i nowych technologii

Czym jest AI Tech?

Projekt zakłada przygotowanie i przeprowadzenie studiów II stopnia w zakresie sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego oraz cyberbezpieczeństwa na pięciu polskich uczelniach.

W ramach zajęć, studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez specjalistów z całego świata. Projekt przewiduje także wizyty studyjne w Polsce i za granicą, staże zagraniczne i konferencje międzynarodowe.

- Nasze cele wykraczają poza rozpoczęty pilotaż. To, na czym nam zależy, to m.in. upowszechnienie metody nauczania wypracowanej w trakcie realizacji projektu. Naszym głównym celem jest zachęcenie, poprzez dodatkowe oferty, najzdolniejszych studentów do studiowania na polskich uczelniach, a później zasilania - wiedzą i umiejętnościami - polskiej gospodarki. Wierzę, że takie działania spotkają się także z pozytywnym odzewem rynku – mówi minister Marek Zagórski.

Współpraca z uczelniami

W pilotażu udział biorą:

  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Warszawski.

To na tych uczelniach zostały już opracowane następujące kierunki lub specjalności:

  • Politechnika Gdańska utworzyła dwie specjalności tj. Uczenie maszynowe na kierunku informatyka oraz Sztuczna Inteligencja na kierunku inżynieria biomedyczna.
  • Politechnika Poznańska utworzyła specjalność Sztuczna Inteligencja w ramach istniejących studiów magisterskich na kierunku Informatyka.
  • Politechnika Wrocławska w projekcie AI Tech utworzyła dwa kierunki studiów magisterskich tj. Sztuczna Inteligencja oraz Zaufane Systemy Sztucznej Inteligencji.
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu utworzył w projekcie dwie specjalności na kierunku Informatyka studiów magisterskich tj. Sztuczna Inteligencja oraz Cyberbezpieczeństwo.
  • Uniwersytet Warszawski założył w projekcie utworzenie nowego kierunku Uczenie maszynowe na studiach magisterskich.

- Silnikiem polskiej przyszłości jest polska nauka i projekty takie jak Akademia Zastosowań Innowacyjnych Technologii Cyfrowych. Liczymy, że w toku realizacji studiów studenci zrealizują 60 projektów informatycznych, odbędą ponad 100 krajowych, a także zagranicznych staży i wezmą udział w kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych - mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.


Jakie korzyści daje projekt?

AI Tech stawia przede wszystkim na potrzeby zarówno firm, jak i studentów.

Każdy student będzie miał swojego tutora, który pomoże w doborze przedmiotów, literatury czy innych materiałów pozwalających na rozwój.

Ważnym elementem programu będą prowadzone w jego ramach badania. Dzięki nim poznamy oczekiwania i spostrzeżenia studentów – a te posłużą do budowy kolejnych tego typu studiów.

- Głównym założeniem projektu jest wypracowanie i przetestowanie modelu systemowego kształcenia wysokiej klasy specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa. Innowacyjne podejście do studiów i przede wszystkim indywidualne podejście do studentów pozwolą na przygotowanie młodej, wyspecjalizowanej kadry – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - W ramach projektu staramy się wypromować najlepsze osoby ustawiając je na konkurencyjnym poziomie w stosunku do świata – dodaje.

- Razem będziemy wykuwać nowy świat. Jako uczelnie mamy za zadanie nie tylko bacznie go obserwować, ale i kreować. Potwierdzam naszą gotowość w tym cywilizacyjnym wyzwaniu – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech) to projekt, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” Działanie nr 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności