Rozpoczął się Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Październik to od kilku lat Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM). W obchody może włączyć się każdy – przede wszystkim dbając o swoje bezpieczeństwo w sieci, ale i na inne sposoby.

Bezpieczeństwo zawsze i wszędzie

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to coroczna, ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Polska edycja, już po raz ósmy, jest koordynowana przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

- Celem Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz promowanie bezpiecznego korzystania z internetu - w domu, pracy, szkole. Zawsze i wszędzie. Właściwa edukacja jest w tym przypadku najlepszą profilaktyką - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak co roku, przez cały październik - we wszystkich państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, organizowane będą wydarzenia, które mają podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii.

Wiodącymi tematami tegorocznej edycji ECSM są kompetencje cyfrowe oraz oszustwa internetowe.

Jeśli nie wiecie jak chronić swoje dane osobowe w sieci, czy jak uporać się z internetowym nękaniem lub prześladowaniem – śledźcie organizowane w ramach ECSM wydarzenia. Róbcie to jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o przeciwdziałaniu wyłudzaniu informacji (phishing), czy tego jak uniknąć włamania do poczty e-mail lub nie dać się nabrać na fałszywy sklep internetowy.

Dwa sposoby

- W trakcie pandemii jeszcze większa, niż dotychczas, część naszego życia przeniosła się do internetu. To także czas, w którym wiele osób musiało przejść przyspieszony kurs kompetencji cyfrowych. Warto je stale podnosić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Umiejętności związane z bezpieczeństwem w sieci, takie jak rozpoznawanie zagrożeń i właściwe reagowanie na nie, są kluczowe – dodaje szef MC.

Dlatego właśnie warto skorzystać z okazji i wziąć udział w Europejskim Tygodniu Cyberbezpieczeństwa. A oto jak to zrobić.

W ECSM możecie zaangażować się na dwa sposoby. Pierwszy - po prostu wziąć udział w jednym z organizowanych wtedy wydarzeń. A jest tego całkiem sporo - konferencje, spotkania, webinaria i warsztaty w formule online. Wszystkie wydarzenia są otwarte dla każdego.

Drugi sposób zaangażowania to zorganizowanie własnego wydarzenia. To może być inspirujący wykład o sztucznej inteligencji, lekcja dla uczniów dotycząca bezpieczeństwa w mediach społecznościowych, czy warsztat o tym jak rozpoznawać fake newsy. Wszystkie inicjatywy są cenne!

Pamiętajcie, aby je zgłosić. Szczegóły na ten temat znajdziecie na www.bezpiecznymiesiac.pl

Za to na stronie https://cybersecuritymonth.eu/ możecie sprawdzić, jakie wydarzenia w ramach ECSM są organizowane w innych krajach.

Zaangażujcie się. Warto! A przede wszystkim – pomyślcie, zanim klikniecie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rozpoczal-sie-europejski-miesiac-cyberbezpieczenstwa
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności