Rolnik sprzeda 2 hektary ziemi bez zgody państwa

Szykuje się kolejna reforma przepisów o ziemi rolnej, która ma ułatwić obrót. Projekt ma niebawem wpłynąć do Sejmu. Ma to być projekt posłów partii Porozumienie, ale także PiS. Nad swoim projektem pracuje też resort rolnictwa. Ten jednak nie chce zdradzać szczegółów.

Autorzy projektu tłumaczą, że należy dać większą swobodę rolnikom indywidualnym w handlu ziemią. Spod działania dotychczasowych zakazów proponują wyłączyć sprzedaż ziemi do 2ha. Tyle rolnik będzie mógł sprzedać przez 5 lat. Dziś zakazu nie stosuje się tylko do działek do 3000m 2. Zmianę pozytywnie oceniają również rolnicy - ułatwi im życie, np. w wypadku sprzedaży siedlisk.

Projekt pozwala też uczelniom publiczny nabywać grunty rolne na cele dydaktyczne. Taki sam przywilej otrzymają spółki z większościowym udziałem samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa - pod warunkiem, że nabyty grunt przeznaczą na cele użyteczności publicznej.

Ważne
Projekt przewiduje również, że Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa będzie przysługiwało prawo pierwokupu udziałów i akcji tylko tych spółek prawa handlowego, które mają więcej niż 10ha ziemi. Kryterium to będzie też obowiązywało w wypadku zmiany wspólnika (lub gdy pojawi się nowy) w spółce osobowej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie też mógł złożyć oświadczenie o nabyciu nieruchomości należącej do takiej spółki, o ile ma ona więcej niż 10ha ziemi. 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności