Pracownik socjalny zatrudniony na umowę o pracę na zastępstwo nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po 3 latach.
Stosownie do art. 121 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w ośrodku pomocy społecznej, centrum usług społecznych, o którym mowa w CUSU, lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, do którego obowiązków należy praca socjalna lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata, przysługuje raz na 2 lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.
W świetle ww. przepisu warunkiem nabycia uprawnienia do dodatkowego urlopu wypoczynkowego jest bycie osobą zatrudnioną na stanowisku pracownika socjalnego w wskazanych w przepisie jednostkach. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nawiązuje się na czas nieokreślony lub na czas określony. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Zatrudnienie na czas określony na zastępstwo jest równoważne innemu zatrudnieniu na czas określony albo na czas nieokreślony. Oznacza to, że dla umowa na czas określony na zastępstwo nie może dyskwalifikować w nabywaniu uprawnienia do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.