Rewolucja w formach zatrudnienia

Szykują się duże zmiany w umowach o pracę. Choć Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nie zakończyła jeszcze prac nad projektem, już wiadomo, że pojawią się nowe rodzaje kontraktów. Rozważane są dwa typy umów: na pracę sezonową i na pracę dorywczą. Komisja proponuje, aby nie trzeba było uzasadniać ich wypowiedzenia, a okres potrzebny na rozstanie był krótszy niż obecnie. Takie umowy byłyby z założenia niestabilizujące i miałyby zastąpić nadużywane obecnie zlecenia.

Elastyczność przewagą przedsiębiorców

– Teraz przewagą polskich przedsiębiorców jest właśnie elastyczność zatrudnienia pracowników. Dzięki temu mogą konkurować na rynku europejskim. Dobrze więc, że komisja bierze to pod uwagę – zauważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że w pracach dorywczych czy sezonowych wielu czynników nie da się przewidzieć, np. pogody w sektorze turystycznym. Dlatego możliwość rozwiązania umowy, gdy sezon jest krótszy, niż się spodziewano, ma znaczenie.

Ale związkowcy nie są już do tego pomysłu nastawieni tak entuzjastycznie jak początkowo.

– Podobne rozwiązania wprowadzono we Włoszech. Nie sprawdziły się. Destabilizują życie pracowników, a przecież powinniśmy dążyć do bezpieczeństwa socjalnego. Mnoży się rodzaje umów, zamiast dążyć do uproszczenia prawa – ocenia Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Młodzi z etatem

Osobne reguły zatrudnienia mogą objąć młodych pracowników, np. studentów. Chodzi o osoby, których praca nie jest podstawą utrzymania. Będą mieli ubezpieczenie, ale też prawo do urlopu. Znajdzie do nich zastosowanie koncepcja „zero godzin". Zgodnie z nią wynagrodzenie za pracę będzie się należało, jeśli zostanie ona wykonana. Z jednej strony nie będzie więc obowiązku świadczenia pracy, z drugiej zaś – gwarancji etatu i przychodów.

– Taka umowa nie ma cech tradycyjnego stosunku pracy. Nie może być tak, że pracownik czeka na wezwanie do pracy bez żadnych gwarancji zarobków – podkreśla Andrzej Radzikowski. I dodaje, że zbliżone rozwiązanie funkcjonuje w Wielkiej Brytanii i jest krytykowane.

– Taka praca na wezwanie na pewno wymaga kompromisu ze związkami zawodowymi. To zadanie dla Rady Dialogu Społecznego – ocenia Jeremi Mordasewicz.

Duże ułatwienia najprawdopodobniej obejmą małych pracodawców, zatrudniających do dziesięciu pracowników. Dostaną dużo większą swobodę w prowadzeniu spraw kadrowych. Nie wszystko ma mieć mieć formę pisemną. Sama umowa o pracę będzie zawierana w tradycyjnej formie, ale wniosek urlopowy czy harmonogram czasu pracy już niekoniecznie. Wszystko po to, by zminimalizować formalności.

Mały zakład, mniej obciążeń

Komisja Kodyfikacyjna rozważa też rozwiązanie, w którym mały pracodawca będzie mógł „wykupić" się od obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia, płacąc odprawę. Podobną możliwość miałby także średni pracodawca, ale płaciłby więcej.

Komisja zamierza wprowadzić domniemanie istnienia stosunku pracy. Umowy-zlecenia powinny zniknąć. Celem jest, aby pracę stałą wykonywali ludzie zatrudnieni wyłącznie jako pracownicy albo przedsiębiorcy.

– Naszym zdaniem zmieni się tylko nazwa umowy. A nam chodzi o jej treść. Co z tego, że znikną umowy-zlecenia, jeśli nowe typy umów nie będą gwarantowały stabilizacji zatrudnienia. Chcemy, by podstawą była obecna umowa o pracę, a pracodawca liczył się z tym, że musi mieć powód, żeby ją wypowiedzieć – zaznacza Andrzej Radzikowski.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności