Resort sprawiedliwości wraca do „antylichwiarskich” przepisów

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości, prezentując kolejną odsłonę „tarczy antykryzysowej”, zapowiedziało propozycję zmian w przepisach, mającą na celu zakaz egzekucji długu z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości. Zdaniem Ministra Ziobry wprowadzenie regulacji „antylichwiarskich” jest konieczne, by zabezpieczyć lokatorów, zwłaszcza w tak trudnych czasach związanych z pandemią koronawirusa.

Projekt ustawy w tym zakresie był już prezentowany przez resort w połowie 2019 r., ale w związku z wyborami parlamentarnymi prace zostały przerwane. Teraz ministerstwo wraca do pomysłu zmian w przepisach proponując, by wierzyciel mógł wnioskować o licytację nieruchomości pod warunkiem zaistnienia następujących okoliczności: należność główna do wyegzekwowania ma stanowić co najmniej 5% wartości nieruchomości. Dla przykładu, by móc uruchomić licytację domu wycenionego na 1 mln zł, dług wierzyciela powinien wynieść minimum 50 tys. zł.

To nie jedyna z proponowanych zmian. Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości chce jasnej – nieocennej, jak w opinii resortu jest teraz – definicji lichwiarskich pożyczek. Autorzy projektu ustawy zaproponowali wprowadzenie kary więzienia (od 3 miesięcy do 3 lat) za żądanie zwrotu pożyczki udzielonej osobie fizycznej, powiększonej o koszty dodatkowe w wysokości dwukrotnie wyższej niż udzielone zobowiązanie.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności